Marco Rossi ratkaisee jatkoajalla – Wild kaataa Starsin ja varmistaa pudotuspelipaikan
Sunnuntain ottelu oli kyllä sydämentykytyksiä täynnä! Minnesota Wild kohtasi Dallas Starsin Xcel Energy Centerissä, ja jatkoaikaa oli pelattu vain 58 sekuntia, kun Marco Rossi pamautti voimakkaalla laukauksella voittomaalin, joka sinetöi Wildille 3–2-voiton. Tämä kullanarvoinen osuma syntyi neljä vastaan kolme -ylivoimatilanteessa, kun Rossi ohjasi Mats Zuccarellon laukauksen maaliin. Kotikatsomo räjähti riemuun, ja tuo hetki sai minutkin hyppimään sohvalta! Kun Rossi pukee ylleen Minnesota Wild Pelipaita, hänestä tulee kentän kirkkaimpia tähtiä.
Tämä voitto merkitsi Wildille paljon. He ovat kahden pisteen päässä St. Louis Bluesista ja nappasivat Läntisen konferenssin ensimmäisen villin kortin Stanley Cupin pudotuspeleihin. Lisäksi he johtavat Calgary Flamesia kuudella pisteellä ja pitävät hallussaan toista villikorttipaikkaa. Wild oli hävinnyt neljä edellistä peliään (0–2–2), mutta tämä jatkoaikavoitto osoitti, että joukkue ei aio luovuttaa. Matt Boldy teki maalin ja antoi kaksi syöttöä, Rossi osui kerran ja syötti kerran, Marcus Foligno viimeisteli myös maalin Minnesotalle (42–29–7), ja maalivahti Filip Gustavsson torjui 23 kertaa.
Dallas Starsilla oli jo pudotuspelipaikka taskussa, mutta tämä tappio tuli vähän yllättäen. He ovat Keskisen divisioonan kakkosia, kolme pistettä Winnipeg Jetsin perässä ja seitsemän pistettä Colorado Avalanchea edellä. Lauantaina he hävisivät Pittsburgh Penguinsille 3–5, mikä katkaisi seitsemän ottelun voittoputken, ja nyt Wildkin oli liikaa. Jason Robertson ja Thomas Harley tekivät maalit, ja Jake Oettinger torjui Starsille (50–23–4) 38 kertaa, mutta Rossin ratkaisua hän ei saanut kiinni.
Ottelu oli täynnä tapahtumia. Ensimmäisessä erässä, ajassa 5:51, Mikko Rantanen syötti upeasti jalkojensa välistä Robertsonille, joka vei kiekon vasemmalle laidalle ja ampui rannelaukauksella Starsin 1–0-johtoon. Kolmannessa erässä Wild dominoi laukauksilla 17–4. Ajassa 3:08 Boldy pommitti polvellaan kiekon maaliin ja tasoitti 1–1:een. Rossi huomasi Folignon leikkaavan oikealta, ja ajassa 5:00 Foligno vei Wildin 2–1-johtoon. Stars tuli tasoihin ajassa 13:05, kun Harley laukoi siniviivalta ja kiekko kimposi Wild-puolustaja Zach Bogosianin nilkasta maaliin – 2–2.
Tämä peli sai minut arvostamaan Wildin sitkeyttä. Erityisesti Rossi, joka kantaa sitä vihreää Fanipaidat Jääkiekko, loisti taidoillaan ja ratkaisi pelin kriittisellä hetkellä – ei ihme, että hän on fanien suosikki. Stars hävisi, mutta heidän kautensa ei ole ohi, ja pudotuspeleissä heitä ei kannata aliarvioida. Wildille tämä voitto oli käännekohta, ja odotan jo innolla, kuinka pitkälle he pääsevät playoffeissa!